Na českém trhu naleznete velké množství nosítek, ale jen některé splňují základní předpoklady pro ergonomické nošení.
V nosítkách se děti obvykle nosí ve vertikální poloze. Správná ergonomická poloha je vhodná pro zdravý vývoj kyčlí a páteře. Při této poloze mají děti doširoka roztažené nožičky a kolínka minimálně v úrovni zadečku, miminko se nosí vždy čelem k nosiči. Poloha nožiček opisuje písmeno M, proto se nazývá fyziologickou M polohou. Při nošení miminka čelem k sobě s nožičkama v M poloze tak docílíme krásných kulatých zad, což zajistí přirozené spočinutí hlavičky miminka na hrudníku nosiče. Tím nedochází k tlaku na obratle páteře.
Moderní ergonomická nosítka jsou konstruovaná tak, aby splňovala požadavky na správnou fyziologickou polohu dítěte. Zádová opěrka ergonomických nosítek je poměrně široká, tím je docíleno širokého postavení nožiček a fyziologické M polohy. Malá miminka jsou kryta látkou zádové opěrky až po krček, mohou tak být schoulena do klubíčka s kulatými zády. Zádová opěrka je opatřena, nebo k ní lze připnout, opěrku hlavičky (kapucku), ta zabraňuje nežádoucímu záklonu hlavičky při spinkání. Zádová opěrka lze rychle a snadno dotahovat pomocí moderních spon. Miminko musí být v nosítku dotaženo tak, aby ho látka zádové opěrky obepínala a byla mu oporou. V ergonomických nosítkách lze nosit děti čelem k sobě na břiše, na zádech a u některých nosítek je možná i poloha na boku nosiče. Obvykle s v nosítku může začít s nošením asi ve 4 měsících. U některých noítek je i novorozenecká vložka, nebo lze dokoupit, pak je možné nosit miminko brzy po narození. Vždy je potřeba brát ohled na anatomii a vývoj dítěte, každé miminko je jiné a každé "doroste" do nosítka jindy.
Nosítka jsou šetrná i k nosičům. Jsou opatřena polstrovaným bederním pásem, díky kterému se váha dítěte rozloží na boky. Ramenní popruhy jsou také dostatečně polstrované a nezařezávají se do ramen. U některých nosítek lze za zády ramenní popruhy překřížit, což vyhovuje zejména drobnějším maminkám z úzkými rameny. Jinak se ramnní popruhy nosí na rovno stejně jako u batohu a zajištují se páskem mezi ramnními popruhy, který je jistí, aby neklouzaly z ramen. V nosítkách je tak možno bez problému nosit i těžší děti, ketrá pak většinou již dospělí nosí na zádech. Všechny popruhy lze dotahovat a přizpůsobit postavě nosiče a velikosti dítěte.
S ergonomickými nosítky se můžete bez obav vydat na výlety do lesa, na hory, na procházku. Určitě je oceníte i při cestě do města, kde využíváte MHD, nemusíte nikoho prosit o vynesení kočárku po schodech, s nosítkem se dostanete všude. Nosítko využijete i při různých domácích pracech, hlídání staršího sourozence na hřišti, utišení dítěte při nemoci. Nosítko je opravdu všestranné, přesto vždy musíte respektovat bezpečnost dítěte (stejně jako v těhotenství). Nosítko proto nepoužívejte při aktivitách, kde hrozí zvýšené riziko pádu - sjezdové lyžování, běžky, in-line brusle, horolezectví a další. S dítkem na břiše nedoporučujeme ani vaření.
Vybíráme pro Vás jen nosítka, která splňují požadavky na ergonomické nošení, většinu se snažíme před uvedením i otestovat na vlastních dětech.
Miminko nenoste čelem od nosiče - tak aby se dívalo dopředu. V ergonomických nosítcích tato poloha prakticky není možná, jiná nosítka typu klokanka tuto polohu umožňují. Pro vývoj dítěte však není vhodná. Nožičky tak visí rovně dolů a kyčle jsou tím nepřiměřené namáhány. Páteř dítěte se tím nepřirozeně narovná podle těla nosiče. Vyvarujte se nosítek typu klokanka, která mají mezi nožičkama úzkou zádovou opěrku (sedák), celá váha dítěte tím spočívá na látce, která vede pouze v rozkroku, nohy visí dolů. Některá nosítka neposkytují dítěti dostatečnou oporu pro tělo a miminko se v nich klátí, bortí a pletuje ze strany na stranu.
© Brouczech.cz, Nosítko.cz